Recepty

Čím jsem starší, tím jsem blbější – těsto na závin

Meduška mi dodala skvělý jednoduchý recept na štrúdlové těsto. Jak to bývá u nás zvykem, hned jsem se rozhodla, že ho vyzkouším.

Suroviny a postup: 250 ml šlehačky, 1 vejce, sůl – smíchat a vpracovat tolik hladké mouky, aby vzniklo jemné pružné těsto, se kterým se výborně pracuje.

Vzniklý bochánek rozdělit na 4 části, každou z nich rozválet na co nejtenší plát, vrznout náplň dle libosti, potřít vejcem, event. mlékem – jak je kdo zvyklý a co má. Péct na 200 – 220 st.C.

Myslím, že už jednodušší těsto být nemůže. Představte si, že já jsem ho zjednodušila. Rozhodla jsem se, že to za mne upatlá robot.Nachystala jsem si suroviny na linku. Neměla jsem sladkou šlehačku, vrzla jsem kyselou. Pustila jsem stroj na mírné otáčky. Byla jsem překvapená, jak rychle se vajíčko zapracovalo, smetana byla okamžitě kompaktní, dala jsem si pozor, abych nezapomněla na špetku soli – ta dělá v těstech zázraky a postupně jsem přisypávala mouku. Když hmota měla za pár sekund hustější konzistenci a odlepovala se od stěn, vyklopila jsem to na vál, vyválela, naplnila krájenými hruškami. Ty jsem hodila na karamel zředěný kapkou smetany, zamíchala, přidala badyán, hřebíček, skořici. Zavinula do rolády a šup s tím do trouby.

Co čeká hospodyňku v této fázi? Přece úklid kuchyně. Začala jsem odkládat koření z linky, když v tom jsem uzřela za lahvičkou schované to “dobře a rychle” zapracované vajíčko!

Představte si, i tak to bylo vysoce jedlé a to tak, že jsme ani nestihli vyfotit. V pátek jsme byli na chatě a jasně, že jsem recept předala sousedce, paní Malířové. Ta nelenila – okamžitě zrealizovala, pan Malíř vyfotil a společně jsme je “likvidovali”. Dva naplnila jablíčky a druhé dva kyselím zelím restovaným na cibulce a slanině. Věnovala tomu podstatně víc času než já, protože v troubě na dřevo – to je kumšt.

Chcete-li mít něco dobrého, snadného, rachlého a levného – vyzkoušejte. A nezapomeňte na to vajíčko.

Pridaj komentár