Myšlienky

Homo sapiens?

Pro pár výjimečných jedinců toto označení platí, ale zbytek?     Když jsem byla malá, bydlela naproti nám “Paní s dřevěnou rukou”.Dodnes si dokážu vybavit pocit, jak jsem byla fascinovaná černou koženou rukavicí, která “koukala” z kožešinového rukávu a nešlo mi do hlavy, že se prsty nehýbou, poprvé jsem slyšela slovo protéza. Povídalo se, že o ruku přišla v ZOO, když přes mříže podávala cukříček lednímu medvědovi.

S dětmi jsme byli v jiné ZOO, kde na ohradě vlčího výběhu byly tabule s nápisem – Nepřibližujte se k plotu – nebezpečná zvířata. U žádných jiných šelem takové varování nebylo. Asi metr a půl od plotu bylo ještě kovové zábradlí, za kterým jsme stáli a obdivovali smečku, když přišel tatínek s dvěma malými syny, přehoupl je přes zábradlí, ať se chlapci pokochají pěkně zblízka.

Další ZOO – paní usoudila, že šimpanz trpí žízní, vylezla na horní část klece a podávala primátovi láhev s vodou. Ten svůj vděk projevil tak, že jí poranil ruku, která jí musela být amputována.

Máme chatu v lese, kde se pohybuje medvěd. Je to samota, ale nedaleko nás jsou ještě dvě chaty. Jedna má stabilního majitele, druhá byla občas pronajímána zájemcům o pobyt v přírodě. Chodívala tam rodina se dvěma dětmi a všichni byli strachy bez sebe, aby je macko nenavštívil. Na noc zavírali všechny okenice, dveře zamykali na deset západů. Do předsíně si dávali kbelík, jen aby nemusel nikdo v noci na latrínu. Jedno ráno za mnou přilétly děti celé vyjevené, že určitě objevily medvědí stopy, abych se šla podívat. Šla jsem s nimi kolem potůčku u jejich chaty, když jsem uviděla talíř se zbytkem guláše ze včera. Upozornila jsem je, že ho večer zapomněly umýt a odložit. “Ne, to sem dal tatínek, aby přišel medvěd, že si ho vyfotíme!”

Nad mateřskou školkou kroužíval krkavec a paní učitelky se rozhodly, že děti seznámí s opravdickou přírodou. Začaly chystat na dvorek zbytky z kuchyně a krkavci netrvalo nijak dlouho, aby si na krmení bez práce zvykl. Paní učitelky usoudily, že děti viděly, výuka dostatečná, s krmením přestaly a následně se náramně divily, že se ptáček domáhá svého přídělu a to způsobem, který už začal děti ohrožovat. Hádejte, jak krkavec dopadl.

Včera ve zprávách TV ukazovali medvědici s dvěma medvíďátky blízko dálnice. Pár metrů od ní několik zvědavců s foťáky a mobily.

Kdyby se něco přihodilo, asi by medvědice skončila jako krkavec. Já bych podepsala petici za opačné garde.

Pridaj komentár