Recepty

Jehněčí bašta

Ono to takhle nevypadá jako něco extra.

Jenže, všechno je uplně jinak. Máme jehněčí rádi a obzvlášť Manžel si ho rád dá i v restauraci. V pátek jsme dostali jehňátko.

Na chatu jsme donesli takové ty kousky masa z žeber. Manžel škemral, že chce kotlíkový guláš. Ne že bych mu nechtěla vyhovět, ale na můj vkus se tu gulášuje dost často a mně tak dvakrát do roka ten kotlíkový bohatě stačí. Nejvíc mi chutná od naší šikovné paní Hajné – ta ho vaří par excelence.

Ryla jsem se v receptech a objevila jeden, který mi připadal zajímavý. V sobotu jsem se tedy do toho pustila. Nakrájené maso jsem hodila na cibuli, přidala náležité pochutiny a dusila. Manžel, který má málokdy nějaké výhrady k vaření, nevydržel, nadzvedl pokličku, vykulil oči, zkonstatoval – “To je co? Vždyť tam ani paprika není! ” a znechuceně se odnesl nahoru do obýváku. V tu ráno bylo mé kuchařské sebevědomí ne na bodě, ale pod bodem mrazu. Představa, že Manžel bude přežvykovat jídlo jako hřebíky a sdělí mi, že to není jeho “šálka kávy” – mě nijak nepovzbuzovala. Jen jsem za ním zhrouceně pípla ” A to tam tolik tu papriku chceš?” Odpovědi jsem nerozuměla, bylo to jen nějaké zavrčení…

Dodělala jsem to tedy po svém a kolem jedné hodiny jsem s malou dušičkou volala Manžela ke stolu. Došel dolů bez známek nadšení. Když ale ochutnal, vznesl se nad židli a já jsem poslouchala po celou dobu konzumace slova jako – výborné, skvělé, vynikající, báječné, excelentní … Špitla jsem, zda tam nechce trošku té papriky. Mrsknul po mně okem a s řehtáním odmítl Nakonec si ještě přidal, pojídal to s domácím kváskovým chlebíčkem a byl víc než spokojený.

Takže, pokud máte rádi skopové a chcete si pochutnat, tady je recept pro 2 osoby:

1/2 kg jehněčího, celý pepř asi 5-6 kuliček nové koření 5-6, jalovec 4-5, citronová šťáva z 1/2, 1 větší cibule, 1lž hořcice (dala jsem Amoru), 1-3 chilli papričky (dala jsem 2), bobkový list 1, česnek 1 stroužek, majoránka, vývar dle potřeby, sůl, brambory. (Lž – polévková, lž – čajová)

Smícháme citr. šťávu s rozdrceným kořením a kostky masa do ní naložíme, nejlépe přes noc. Na sádle (oleji) zpěníme nahrubo krájenou cibuli, vrzneme na to maso, přidáme chilli, bobkový list a hořčici, trochu podlijeme vývarem a na mírném ohni dusíme cca 2hod. doměkka.

V této fázi můžeme buď zaprášit moukou, popražit, na konci přidat prolisovaný česnek a trošku majoránky a podávat s bramborem, knedlíkem atd.

Já jsem to zalila vývarem daleko víc, přidala krájené brambory a po jejich uvaření česnek a majoránku. No a pak jsem byla za hvězdu 🙂

Pridaj komentár