Nezaradené

Nejsem stvořená pro fyzickou práci.

Můžete se divit, může vás to rozčilovat, ale je to tak.

Mám kamarádky, které se už koncem zimy nemůžou dočkat, až si dřepnou v zahrádce k záhonům. Občas si někde přečtu, jak se dobře vyčistí hlava při mytí oken? Jedna moje kolegyně vymaluje byt, položí korkovou podlahu, zatluče hřebík do zdi na obraz, přivrtá poličku!

Mně záliba v těchto činnostech naprosto chybí. Jsem holt umělecká duše, která se ráda nechá kopat múzou. Jediné co mi sluší v ruce je vařečka, neboť vaření je kumšt a tvořivá činnost, jehla, háček, jehlice, dokonce i dlátka, nůžky, lepidlo, tužka a štětec. Sem tam prachovka.

Věnuju se bohulibé duši obohacující práci. Vynovím vázy, misky, dózy, renovuji nábytek. (kdejaký odpad polepím ubrousky). Píšu poezii.(říkanky a veršovánky pro přátele k výročím, ale nazvat to můžu jak chci). Kolegové Gogh, Pissaro, Rembrandt by žasli nad mými malířskými schopnostmi.(vymalovávám reprodukce obrazů, ale to jen zatím…) Sami jste svědky mé činnosti literární.

Manžel patří do té první obyčejné kasty lidí. Jen co vkročí na pozemek chaty, už kosí trávník, ať kosačkou nebo kosou, poradí si s každou prací, kamarádí s míchačkou, kladivem, sekerou, vrtačkou, šroubovákem a vším tím vercajkem, který si kupuje jak hračky a taky se z toho tak těší.

Měli jsme před plotem naskládanou metrovici. Před rokem ztahal z lesa poražené sromky. Nezdálo se toho moc, takový menší štapeček. Minulý týden to nařezal a naštípal na polínka, bylo to potřeba naukládat do kůlny. Docela nás honil čas, protože mají přijít vnoučátka, rozhodla jsem se, že mu s tím pomůžu.

Vlezla jsem do kůlny, kde se nehnul vzduch. Horko k zalknutí. Vyzbrojená rukavicemi a odhodláním jsem se pustila do ukládání. Soused nám půjčil kolečko, měli jsme tedy dvě. Manžel naložil, přivezl, já jsem začala s prací, manžel naložil druhé, přivezl, ale já jsem ještě to první neměla prázdné. Pustil se tedy do ukládání sám, předběhl mě a pádil naložit další várku. A takhle to pokračovalo celou dobu. Z trochy dřeva se stal v tom vedru Everest. Schvácená, zpocená, totálně zničená jsem vydržela dvě hodinky v tom úmorném parnu stavět dřevěnou stěnu a manžel nakládal, lítal, ukládal s energií na rozdávání. K nepochopení…

Dřeva naukládal třikrát víc než já. Fakt je ten, že to co jsem uložila já, je daleko HEZČÍ !!!

 

1 na “Nejsem stvořená pro fyzickou práci.

Pridaj komentár