Recepty

Obrácený švestkový koláč

Včera jsme měli ve firmě guláš a neboť vařili pánové, pár dam se blýsklo pečenými zákusky, které byly skvělé. Můj koláček měl dle ohlasů také úspěch a chutnal, byla jsem několika lidmi požádána o recept. Slíbila jsem a svůj slib plním. Mám však jeden problém, recept je z knižně vydané kuchařky. No, a dnes je riskantní cokoli publikovat, rozšiřovat, rozmnožovat…je to chráněné autorským zákonem. Předpokládám, že pokud autor kuchařky zažaluje můj blog, poskládáte se se mnou na pokutu. Předem děkuji a přeji úspěch u pečení a následné konzumace.

Do větší litinové pánve s vyšším okrajem, nebo do kastrolu, dejte cca 20 – 30g másla a 150g třtinového cukru a upalte karamel, až začne dělat bubliny.

Nádobu odstavíme a opatrně naklademe do karamelu půlky švestek řezem dolů, těsne k sobě – čím houšť tím líp. Vyjde to asi na 1/2 kg švestek.

těsto:

130g másla, 125g cukru, vanilka, 2 vejce + 1 žloutek, 100ml mléka, 170g polohrubé mouky (já používám polohrubou smíchanou s hrubou 1:1) 2 lžičky prášku do pečiva, 50g mletých mandlí, špetka soli.

Máslo s cukrem ušleháme do pěny, přidáme vejce a žloutek, vanilku a umícháme do stejnoměrné hmoty. Přidáme mléko, dobře zašleháme, přesátou mouku s práškem do pečiva, mandle a sůl. Zpracujeme na hladké těsto, kterým potřeme švestky na karamelu a vyrovnáme. Pečeme v troubě na 180 st asi 45 minut.

Koláč se vyklopí na podnos po vychlazení, můžeme zdobit šlehačkou a opraženými mandlovými lupínky. Chutná však i bez toho. Taky jsem to tentokrát udělala jen se dvěma vejci, byla velká a poznat to nebylo, takže se dá šetřit i takhle – už přemýšlím, co si za uspořené koupím.  Chci také vyzkoušet dát jen polovinu těsta a udělat dva koláče z jedné dávky. Těsto je sice moc dobré – s mandlemi aby nebylo! – ale když bude poloviční dávka, víc vyniknou švestky. Takže zkoušejte, pečte, baštěte.

Koláč se snědl dřív, než mě napadlo ho vyfotit, co nejdřív napravím.

Jak vidíte, už jsem slib splnila a dle apartní obuvi je zřejmé, kdo mi s tím pomáhal.

Pridaj komentár