Recepty

Ovesné vločky “za všechny prachy”

Nedá se říct, že bych byla zatvrzelý nepřítel polotovarů.Samozřejmě, pokud se jede pod stan (tam jsem tedy nebyla už minimálně půl století), na nějakou málo vybavenou chatu, kde nechceme trávit celý den u plotny, nebo na nějakou akci, kde si musíme vařit sami, nemám problém koupit polévku v sáčku, nějakou tu konzervu, palačinky v prášku a podobně.  Občas se stávalo, že jsem nějaký polotovar pořídila a doma připravila, když se malovalo, nebo se předělávala kuchyň a neměla jsem dostatek ingrediencí, ani nádobí.

Při běžném chodu domácnosti si většinu věcí dělám sama. Majonézu koupím opravdu málokdy, protože mi nejde do hlavy, co to vlastně ta kupovaná hmota je. Ve všech kuchařkách a nemám jich málo, se píše, že majonéza jsou žloutky a olej, event. celá vejce s olejem, ať už tradičně syrová, nebo vařená. V nějakém odborném testu v televizi říkali, že na kilo kupované majonézy připadá jeden žloutek??? Tak mi řekněte, co to v těch skleničkách je! Celý život se cpeme syrovými žloutky ať už v majonéze, krémech, holandské omáčce atd. Neboť nepozřu salmonelu ve vejcích a v pohodě ji zdlábnu v čokoládě nebo pepři – i tam byla totiž nalezena a to si nedělám legraci.

Už jsem psala, že párkrát jsem holčičkám zamíchala palačinky v prášku, nebo perník. Prášek se smíchal s vodou a mohlo to jít do trouby, remosky, nebo pánve, podle stavu kuchyně. Nedávno mě upoutala v regálu krabička, kde bylo odpalované těsto. Snadno a rychle – jak jinak. Byla jsem zvědavá, co to je za zázrak, protože odpalované těsto peču “levou zadní”. (Příště ho zaručeně zvrznu. Znáte to – jedna chlouba a kiks jak z učebnice). Četla jsem a nevěřila vlastním očím – dejte vařit vodu se štipkou soli a máslem, vysypte do vařícího připravený prášek, po vychladnutí vmíchejte  vejce! To víte, že krabička toho zázraku náležitě stála! Odvážená troška mouky za takové peníze!

Před týdnem jsem zas viděla škatulku. Tentokrát s ovesnými vločkami a čtvrt kila stálo skoro šedesát korun, tedy necelá dvě eura. Vločky byly pečené, s trochou rozinek, nějakých semínek, event oříšků. Stačí zalít vodou a máte skvělou baštu! Tak to jsou ty vločky “za všechny prachy”.

Vločky dělám celý život na všechny možné způsoby a napíšu vám jeden z nejoblíbenějších a nejvariabilnějších.

Do kastrolu dám máslo velikosti vlašského ořechu, nechám rozpustit a zasypu cca 2dcl ovesných vloček smíchaných s cukrem, kterého si dá každý dle libosti. (já mám libost docela velkou). Na mírném ohni za stálého míchání směs pražím, do té doby, než cukr zkaramelizuje a vločky se zbarví. Netrvá to nijak závratně dlouho.

Když to stydne, občas do toho ještě šťouchnu vařečkou, aby se to urychlilo, mám množství variací ke konzumaci.

Dcerky to měly rády takhle samotné v mističce. Daly se do toho přimíchat rozinky, oříšky, semínka, sušené ovoce. Mohou se tam nastrouhat, nebo nakrájet jablíčka, banán… Směs se dá vmíchat do jogurtu, cokoli sladkého se tím dá ozdobit.

Ve štrúdlu jsem tím podsypávala jablíčka, zdálo se mi to exkluzivnější než strouhanka a taky jsem to vmíchávala do jablíček na koláče, záviny – místo ořechů, na které jsem neměla, nebo zrovna – chápejte: skoro nikdy – nebyly.

Tenhle pamlsek máte za pár minut a “za pár šupů”, nehledě k tomu, že víte co do toho sami dáte. Zkuste si to udělat a  po ochutnání vás určitě napadne mnoho dalších možností, jak tohle jednoduché krmení využijete. Možná, že namítnete, že si něco podobného děláte v troubě. To znám taky, to je granola, ale tohle chutná trošku jinak.

Recept má další velké plus. Nemám fotku, proto si vločky musím běžet udělat, abych vám je předvedla.

 

Pridaj komentár