Recepty

Pekař peče housky, uždibuje kousky

To mě napadlo, když jsem předevčírem uždibovala kousky sama. Neměla jsem k ruce žádnou pekařku, která by mi pomáhala a mohla bych si to dozpívat – pekařka mu pomáhá, uždibujou obadva.

Pravda je, že z tohoto množství je tak 10 – 12 houstiček, tak jsem žádnou pomoc nepotřebovala. Je to tak jednoduché a relativně rychlé, že než bych se ráno v sobotu oblékala a šla pro čerstvé do obchodu – raději si je upeču. Kynuté těsto je pro mne “malina”,  nijak jsem se nestresovala, hezky jsem si baletila v kuchyni, myslela na buhvíco a ejhle, chybička se vloudila. Když už byly upečené, došlo mi, že jsem zapomněla dát tuk! Byly také vysoce jedlé, ale jen první den. Druhý za moc nestály, ale to jsem odpoledne napravila a upekla nové.

Vy si dejte hezky pozor, ať se neseknete a uvidíte, že vám budou chutnat.

Budete potřebovat: 1/2 kg hl. mouky, 1/2 droždí, 250 – 300ml vlažné vody, 50g tuku – dávám sádlo, 1 lž cukru na kvásek, 1-2 lž soli

Dám si vykynout kvásek z droždí,cukru,vody a trocha mouky. Do hnětače s hákem na kynuté těsto dám přesátou mouku, změklé sádlo, sůl, přidám kvásek a spustím robot. Přilévám vlažnou vodu, aby vzniklo vláčné těsto, na mírných otáčkách trochu prohnětu. Pod utěrkou nechám cca 1/2 hodinky kynout. Vyklopím na vál, dle potřeby podsypu hrubou moukou. Dala jsem fakt jen trošku, těsto se nelepilo. Nakrájela jsem  10 – 12 kouskú těsta kolem 70- 80 -ti g. Těsto jsm trochu zformovala do válečku, aby se snadno dělilo na 3 kousky. Jednotlivé kousky jsem vyválela na válečky cca 2 cm tlusté a 15cm dlouhé válečky a nechala je na vále kynout. Když jsem měla poslední kousek rozdělený a vyválený, s prvními třemi válečky jsem už mohla pracovat – byly dostatečně nakynuté.  Nahoře jsem spojila tři a volně upletla copánek. Spojení na obou koncích houstičky jsem zahnula pod pletenku, aby vydržela pečení bez porušení tvaru. Dala jsem na plech a pokračovala ve výrobě dalších. Těch pár kousků netrvá dlouho, tak hotové jsem na plechu přikryla utěrkou a pár minut nechala kynout. Natřela jsem pečivo vodou a posypala mákem. Může se posypat dle libosti – kmín, sezam, lněné semínko, hrubozrnná sůl. Co dům dá a hrdlo ráčí. Trouba 265 st.C a pečeme cca 10 – 15 minut.

Na fotografii jsou ty “zvrznuté” a stejně byly lepší než z obchodu! Ať se vám zdaří!!!

Pridaj komentár