Nezaradené

Vážený pane profesore,

možná žiju v bludu a nevědomosti, ale čím jsem starší tím vís se mě zmocňuje pocit, že lidstvo hloupne. Reklamy pro dospělé jsou “prošpikovány” stupidními potvorami a ono to funguje?! V televizi se i naučně populární žánry štelují do “zábavy” a divák potom přes výbuchy smíchu účinkujících nemá ponětí o odpovědi a často ani netuší čemu se dotyční chechtají.

Setkávám se s vysokoškoláky, kteří nepřečetli jedinou knihu, nemají ponětí o historii, umění. Kromě odbornosti, kde mohou být špičkoví, nemají žádný zájem, snad kromě sportu.

Když jsem byla malá a mladá, dospělí měli své vyjadřování, chování a vedli k tomu i nás. Dnes se každý kmet a každá stařena snaží o mluvu, vystupování, oblékání a vlastní “výzdobu” v duchu mládeže v bláhové naději, že zastaví čas.

To, že se do politiky hrnou všelijaké pofidérní osobnosti mě nepřekvapuje. Nestačím se však divit, že je lidé zvolí. V předvolební kampani je i seriozní člověk štábem nucen oblékat si zástěry, provádět různé “kejkle”, “vylepšovat se” na fotografiích – jen aby byl zábavný a krásný. Slovník a chování našich předních politiků je tragické a velká část lidí to akceptuje.

Zdá se mi, že z politiky mizí opravdové osobnosti. Už od antických dob zabíraly “chléb a hry”, mám však pocit, že v současnosti to graduje. Tím nemyslím jen naše země, ale přinejmenším celou Evropu.

Vůbec se nedivím schopným, šikovným a charakterním lidem, že se do politiky nehrnou a nemají zájem podílet se na té šaškárně. Pokud se někdo odvážný, komu opravdu jde o blaho národa, najde, je “válcován” a často “převálcován” plytkostí, drzostí a stupiditou.

Přijde někdy doba, kdy čest, charakter, vzdělání a humanismus bude mít zelenou?

Pane profesore, myslíte, že mé pocity a obavy jsou oprávněné, nebo se do rakve můžu chystat s úsměvem na rtech?

S úctou a díky R.L.

Pridaj komentár