Nezaradené

Věci se mají jinak

My umělci, spisovatelé to máme poměrně jednoduché. Stačí nám pozorování okolí, solidní slovní zásoba, případně trocha představivosti.

Kolega Sienkiewicz se hrabal v historii, přepsal ji do srozumitelné řeči a hnedle z toho byla Nobelova cena. Hemingwaovi stačilo koukat na dědka jak loví rybu, hodit to na papír a ocenění měl v kapse. Náš Jaroslav Seifert to měl trochu těžší, ten si musel svoji fantazii zveršovat. Přiznávám, nedokáže to každý, ale jistě uznáte, že až takový zázrak to není.

Já bych kriteria ocenění nastavila trochu jinak. Pro mne jsou mistři pera autoři popisek ke katalogovému sortimentu, kosmetickým výrobkům, potravinovým doplňkům a jiným zbytečnostem.

Vždyť to sami znáte, dostane se vám do rukou leták s nabídkou věcí, které byste v obchodě minuli bez povšimnutí, ale tady pod obrázkem igelitového kroužku s gumičkou literární dílo, které vás přesvědčí, že je dokonale praktické, těsnící, skladné, nezbytné…umělohmotné tretky do oken, na stůl, do koupelny – luxusní, voňavé, elegantní, jemné, měkké, hebké…barevná třpytivá potvora pro vaše dítě rozvíjí jemnou motoriku, zručnost, tříbí smysly a podněcuje logické myšlení, vaše ratolest bude mít našlápnuto na cestu génia.

Kdo nahlédne do papírů s nabídkou zázračných léků z esejí, u jednotlivých přípravků se dozví , kolik kterých vitamínů, minerálů a stopových prvků musíte denně spolykat, abyste měli dobré trávení, výborné vyměšování, bezchybné klouby, bezbolestný pohyb, zrak jak orel… Je mi záhadou, proč tyhle letáky nečtou doktoři, protože když vás něco trápí a oni vám předepíšou zcela jiné léky, často nezaberou. Informace na letáčku vám dokáží zvednout sebevědomí, protože vám sdělí, kdy se vám začne vylučovat do krve endorfin, kdy adrenalin a jak je nutný oxytocin. Vůbec nevadí, že jen pár lidí ví, že se jedná o hormony, jen zlomek z nich ví čemu slouží a odkud se berou, to už zná jen malé procento z toho zlomku. Ale díky autorům těchto sdělení ty hormony všichni milujeme.

Kosmetická hodnocení produktů jsou na tom stejně. Nevím jak vy, ale bez kyseliny hyaluronové bych si nekoupila žádný krém. Mám sice problém to vyslovit, ale chci ji.Bez koenzymu Q 10 ani ránu. Když se mi zdá, že mi Manžel nevěnuje dostatečnou pozornost, letím do parfumerie a koupím si sprchový gel, kterým se nechám rozmazlit, místo pohárem vína, které je drahé, omamuji se vůní ještě dražšího parfému, ale vydrží déle než to víno.Některé výrobky vás dokáží přenést do exotiky – to ještě vyzkoušené nemám, protože zatím můžu ještě cestovat, ale až budu nemohoucí, nechám se tou kosmetikou opečovávat. Pak vám budu psát blogy z džungle a už teď vás prosím, abyste mi to potom nevyvraceli. Děkuju.

Že všechno co ti autoři informací napíšou je pravda pravdoucí, vím naprosto  přesně. V lékárně, kam chodím roky a s personálem se znám, jsem koupila krém na tvář. Když jsem četla, jaký zázrak jsem zvolila, zůstala jsem naprosto v šoku. Po třech měsících používání, během kterých se pleť vypne, hydratuje, zbaví se vrásek budu o pár let mladší!  Než jsem nadšeně odhopsala domů, oznámila jsem paní magistře, že když mě po třech měsících poznají, vrátí mi peníze za krém. Když tam přijdu teď, oslovují mě slečno Linko.

No řekněte, tohle není na Nobelovku?

 

 

 

 

 

Pridaj komentár