Nezaradené

Zapomenutý dezert

Říká se mu “pudink v páře” a recepty jsem dostala kdysi dávno od své tety, výborné kuchařky a pekařky. Dělávala jsem je, když děti byly malé a potom upadly v zapomnění. Pravděpodobně proto, že našim “kobylkám” byly malé. Nějakým zázrakem jsem koupila formu, vůbec netuším kde. Je to něco jako bábovka, ale má víčko. K přípravě však není nezbytná, dá se nahradit miskou.

Receptů mám několik, ale chtěla jsem si najít i něco moderního a ukázalo se, že i vševědoucí profesor Google na pudink v páře pozapomněl. V češtině a slovenštině jsem nenašla zhola nic a pod anglickým “steam pudding” asi jen dva recepty. V jednom z nich je vidět způsob paření právě v misce. Forma nebo miska se vymaže máslem a vysype moukou (strouhankou, kokosem…) Na dno jsem dle videa vrzla trochu zlatého sirupu. Nemusí být žádný, může se dát javorový, datlový… Na ten vylejeme nadýchané těsto a formu zavřeme. Misku zakryjeme pečícím papírem a alobalem. Upevníme provázkem a pokud má mistička vystouplý rantl, je dobré si z provázku udělat ouško na vytažení misky z vody.

Co potřebujeme:

5 dkg másla, 7 dkg cukru, 7dkg mletých vlašských ořechů, 4 vejce, vanilka, zlatý (event. jiný) sirup – ten není nutný.

Máslo utřeme s cukrem do pěny, po jednom přidáváme žloutky a vanilku. Když je to dostatečně našlehané lehce vmícháme sníh z bílků – ten jsme šlehali se špetkou soli a mleté ořechy. Hmotu vlejeme do formy, zavřeme a postavíme do hrnce s utěrkou nebo talířkem na dně, zalijeme do 3/4 vařící vodou a minimálně 60 minut vaříme na mírném ohni, ale vaříme! Nezatížila jsem formu, tak se pudink udělal trochu nakřivo – ve vodě si poplavával. Vařila jsem to cca o 20min déle, protože jse dělala ze 6 vajec.

Je to malý zákusek, ale je moc dobrý, bez mouky, nadýchaný a lehký. Dá se ozdobit šlehačkou, ovocem – co vám špajzka a fantazie umožní. Když zkusíte a bude vám chutnat, klidně mi napište a pošlu vám další recepty. V tomhle jesem lepší, než vševědoucí Google – mám recepty na makový, mandlový, rohlíkový, meruňkový, makový a pár dalších. Kromě toho rohlíkového jsou všechny bez mouky, což je v dnešní době alergií na lepek žádané.

Pridaj komentár